K aktuální situaci trhu s nemovitostmi

6.8.2020

Před vypuknutím koronavirové krize byl na trhu s nemovitostmi výrazný převis poptávky nad nabídkou, což vedlo k významnému růstu cen. Příchod pandemie zaskočil jak majitele nemovitostí, tak zájemce o investice a trh se na chvíli zastavil. Jaká je tedy situace? Ztratili lidé zájem o nákup nemovitostí?
Řekl bych, že zájem o reality nadále trvá, protože mají svoji nespornou užitnou hodnotu a svoji nominální hodnotu si z dlouhodobého hlediska drží.
Myslím si, že majitelé kvalitních nemovitostí nemají důvod ke kompromisům. Kvalitních nemovitostí na realitním trhu v České republice nebylo nikdy dost, a tak zde ceny zůstávají poměrně stabilní.
Ani otázka správného „načasování“ není tak podstatná, pokud vlastním výjimečnou nemovitost.
Zájemců o koupi je celá řada a jsou připraveni nakupovat.   

Navíc, snaha státu pomoci zrušením daně z nabytí je vítaným stimulem, stejně jako všechno, co pomůže situaci na trhu usnadnit. Důležité je také velmi levné financování pomocí hypotečních úvěrů, které jsou svojí výší sazby velmi příznivé.
Trochu odlišná je situace s byty, na kterou koronavirová krize také neměla očekávaný efekt směrem ke snížení cen. Zde naopak průměrné ceny ve druhém čtvrtletí rostly, a to podle indexu Hypoteční banky meziročně o 10,9 procentního bodu. Nejvíce zdražily byty o velikosti 2+1 a 2+kk. Doufejme, že i tato situace se bude stabilizovat.

Ivo Drnovský, realitní specialista

money-home-coin-investment

 

AMBIENTEN VIP s.r.o.

29361788DIČ CZ29361788

Číslo účtu 4200350433 / 6800

Spisová značka v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně zapsané v oddílu C, vložka 75329