Ceny nemovitostí 2020-2021

5.11.2020

Předpokládaný vývoj cen nemovitostí – to je to, co prodávající i kupující dnes asi nejvíce zajímá. Druhá vlna pandemie zasáhla Českou republiku a ekonomika se propadla nejvíce v historii. Zdá se, že ekonomická recese nás nemine.

Experti v oboru se domnívají, že ceny bytů a domů čeká propad díky ekonomické krizi, kterou přinesla opatření proti koronaviru. Ekonomové odhadují, že ceny nemovitostí mohou klesnout o 10 až 15%. Jestli se ale tento scénář naplní, neví s určitostí nikdo. Pokud by k poklesu cen došlo, byly by nejvíce zasaženy byty (především ty starší a panelové), o něco méně by klesly ceny rodinných domů a ze zkušenosti nejstabilnější zůstávají vždy ceny pozemků. Dále se předpokládá, že ceny nových bytů v developerských projektech by nemusely klesat téměř vůbec.

Jak se tedy pravděpodobně bude vyvíjet cenová situace na trhu s realitami v roce 2021? Rozum nám napovídá, že postupný pokles (v řádu několika procent) bychom zřejmě měli očekávat. Musíme si ale uvědomit, že vedle vývoje ekonomiky jako celku záleží také na poměru mezi nabídkou a poptávkou. Například bytů k prodeji je obecně v Česku mnohem méně, než by bylo potřeba. A když vezmeme v úvahu ověřený fakt, že z dlouhodobého hlediska ceny nemovitostí a zejména ceny bytů opět porostou - investice do nemovitosti se i v této době rozhodně vyplatí.

Ing. Ivo Drnovský, realitní specialista

AMBIENTEN VIP s.r.o.

29361788DIČ CZ29361788

Číslo účtu 4200350433 / 6800

Spisová značka v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně zapsané v oddílu C, vložka 75329